Trečia stovyklos diena

• Paskelbta: 2022-06-17

Trečioji stovyklos diena buvo skirta pažinčiai su duona. Tam, kad sužinotų duonelės istorija, išgirstų apie duonos kepimo tradicijas ir papročius, mokiniai, lydimi lietuvių kalbos mokytojų Genovaitės Davydauskienės ir Laimos Stelingienės, apsilankė Kretingos tautinių amatų centre. Čia stovyklautojus pasitiko tautiniu kostiumu pasipuošusi ponia Vida Viskontienė - sertifikuoto tautinio paveldo produkto – duonos – kepėja. Vaikai, nusiplovę rankas ir užsirišę prijuostes susėdo prie stalo ir klausėsi edukatorės Vidos pasakojamų istorijų apie duonos kelią iki mūsų stalo, apie pagarbą duonai, apie papročius ir tradicijas, susijusias su duonos kepimu. Mokiniai sužinojo, kad duonelė ne tik verkia, bet ir kalba bei šypsosi. Vaikai savo žodyną praturtino žodžiais: gelda, ližė, duonkubilis, duonkepė, pagrandukas, kepalas. Vėliau, mokiniai pasimirkę rankas į vandenį, formavo savo duonos kepalėlius arba „varniukus“. Stebėjo, kaip duona pašaunama į duonkepę krosnį, o laukdami, kol duonelė iškeps, vaišinosi ponios Vidos paruoštu žolelių kokteiliu ir skanavo baltą kvietinę duoną. Duonelei iškepus, nešini kvepiančiais maišiukais mokiniai grįžo į laukiantį autobusą ir vyko pietų į Klaipėdos kavinę „Katpedėlė“. Kupini įspūdžių, nešini lauktuvėmis, mokiniai grįžo pas jų laukiančius artimuosius.

Laima Stelingienė